• Isabell

Imieniny - Czy to kolejne urodziny?

Updated: Aug 2, 2021


W Polsce jest wiele tradycji i świąt, które wciąż odkrywam. Na spotkaniu tandemowym z polską studentką, po raz pierwszy usłyszałam o imieninach i, szczerze mówiąc, byłam bardzo zdezorientowana. Początkowo myślałam, że mówi ona po prostu o urodzinach, więc zapytałam, o co dokładnie chodzi. Potwierdziła, że miała na myśli imieniny.

To był pierwszy raz, kiedy usłyszałam o tym święcie. Postanowiłam więc dowiedzieć się trochę więcej o imieninach...

Imieniny uważane są w Polsce za ważne święto, co wyróżnia ten kraj wśród innych kultur. Kiedyś obchodzono je częściej, niż urodziny, ale z biegiem czasu i pokoleń to się zmieniło. W dzisiejszych czasach, zwłaszcza młodzi ludzie przywiązują większą wagę do swoich urodzin, niż do imienin.

W Polsce świętuje się imieniny tak samo, jak urodziny w Niemczech. Oznacza to, że dzień imienin jest poświęcony tzw. solenizantowi lub solenizantce , którzy otrzymują życzenia i prezenty od rodziny oraz przyjaciół.

Ale co dokładnie świętujesz w dniu swoich imienin?

Zgodnie z tradycją Kościoła Katolickiego, jest to święto nadania imienia, które dziecko otrzymuje na chrzcie świętym. Wybiera się je spośród imion świętych patronek i patronów, którzy od tego momentu chronią dziecko przez całe jego życie i opiekują się nim.

Całkiem możliwe, że część katoliczek i katolików w Niemczech również obchodzi to święto, ale jest to rzadkość, a nie norma. Wśród moich koleżanek, kolegów i rodziny z różnych części Niemiec, nie znam osobiście nikogo, kto świętowałby imieniny.

Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Wam tę polską tradycję. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zajrzyjcie tutaj!☺