• Ada

O wolontariacie FSJ

Dla niemieckich czytelników ten post okaże się banalny, w końcu wolontariat FSJ nie budzi tutaj niczyjego zdziwienia. To bardzo popularny sposób na spędzenie tzw. „gap year”, pozwala doświadczyć czegoś nowego, zdobyć praktyczne umiejętności i może pomóc w podjęciu decyzji o wyborze ścieżki zawodowej. Wspomniałam o gap year, ponieważ większość osób decyduje się na wolontariat po maturze, a przed rozpoczęciem studiów. Właśnie dlatego wielu Niemców dziwi się, gdy mówię im, że odbywam wolontariat, choć jestem już absolwentką studiów wyższych.


Początki Freiwilliges Soziales Jahr sięgają lat 50. XX wieku, kiedy odbycie wolontariatu zwalniało z obowiązku służby wojskowej. Wolontariat w ramach FSJ co do zasady trwa od 6 do 18 miesięcy. Można odbywać go w Niemczech lub za granicą. Różnorodność wykonywanych prac jest ogromna. Wolontariuszy spotkasz w przedszkolach, domach opieki, biurach parlamentarzystów, armii, organizacjach zajmujących się ekologią i wielu innych. Każdy wolontariusz i wolontariuszka posiada ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne, otrzymuje niewielkie wynagrodzenie i ma prawo do urlopu. Wolontariuszom i wolontariuszkom często przysługują zniżki w muzeach oraz niektórych rodzajach transportu publicznego. Niektóre organizacje zapewniają wolontariuszom i wolontariuszkom miejsce do zakwaterowania, dopłaty do biletów komunikacji miejskiej i inne dodatki. Poza pracą wolontariusze i wolontariuszki mają obowiązek uczestniczyć w cyklicznych seminariach.


Jedyne pytanie, które nasuwa mi się, od kiedy rozpoczęłam FSJ, to dlaczego nie jest on rozpowszechniony w innych krajach? To naprawdę świetna rzecz. Z jednej strony poszerza horyzonty, pozwala doświadczyć czegoś zupełnie nowego i zdobyć wartościowe doświadczenie, z drugiej może przynosić autentyczne korzyści lokalnej (i nie tylko) społeczności.


Wszystkie niezdecydowane osoby szczerze zachęcam do odbycia wolontariatu. Ja nie żałowałam ani chwili. Poszukującym organizacji, w której mogliby/mogłyby pracować, zdradzę, że PNWM już za moment rozpoczyna rekrutację naszych następców. Więcej szczegółów wkrótce!