• Isabell

Polowanie na jajka - skąd wzięły się kolorowe jajka

Updated: Apr 7, 2021Wielkanoc tuż za rogiem i znów zadaję sobie pytanie: Co Wielkanoc jako chrześcijańskie święto upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa ma wspólnego z kolo

rowymi jajkami, przyniesionymi przez królika? W tym roku jestem zdeterminowana, aby znaleźć na nie odpowiedź i opowiedzieć Wam o powstaniu tej tradycji.

Zacznijmy od samego początku!


Skąd w ogóle wzięło się jajko na Wielkanoc?


Z jednej strony, w wielu kulturach jest symbolem płodności i oznacza nowe życie. Z drugiej strony, w średniowieczu chrześcijanie przestrzegali ścisłych okresów postu, od Środy Popielcowej do Wielkiego Piątku spożywanie jajek było zabronione. Jajka w ostatnim tygodniu Wielkiego Postu uważane były za szczególnie święte i przed spożyciem były poświęcane lub dawane jako prezent.


Dlaczego teraz malujemy jajka?


Są ku temu dwa powody. Po pierwsze, w przeszłości jajka były barwione tylko na czerwono i w ten sposób, w wierze chrześcijańskiej, miały symbolizować przelaną krew Jezusa.

Jajka farbowano również w okresie Wielkiego Postu: Aby zapobiec gniciu, gotowano je, a następnie barwiono, aby odróżnić je od świeżych jaj, i ta tradycja przetrwała do dziś.


Czemu zając przynosi jajka?


Zając jest również uważany za symbol płodności, narodzin i jest postrzegany jako posłaniec wiosny, ponieważ zwykle można go spotkać na łąkach i w lasach przy pierwszych promieniach słońca. Z tych dwóch elementów - zająca i jajka - powstał Zajączek Wielkanocny, który przynosi pisanki.

Dziś, oczywiście, "odwiedza" nie tylko religijnych chrześcijan. Wielkanoc stała się często symbolem wiosny dla ateistów i ludzi innych wyznań. A kolorowe jajka zjadane są z przyjemnością przez właściwie wszystkich.


Oto przybliżony zarys pochodzenia tych tradycji wielkanocnych. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tradycjach wielkanocnych, szczególnie w Niemczech i w Polsce, zajrzyjcie tutaj.


Moje źródło informacji można znaleźć tutaj (na wypadek, gdybyście chcieli bliżej przyjrzeć się temu, czym są pisanki).