• Ida

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży skończyła 30 lat. Najserdeczniejsze życzenia urodzinowe


W dniu 17.06.2021r. PNWM - wraz z Polsko-niemieckim traktatem o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy - świętowała swoje 30-lecie! Oznacza to, że polsko-niemieckie spotkania młodzieży odbywają się już od 30 lat. W tym czasie zrealizowano około 80 000 projektów, w których uczestniczyło ponad 3 miliony młodych ludzi! Przez ostatnie trzy dekady PNWM przyczyniła się (i nadal to robi) do zmiany stereotypowego postrzegania Polski i Niemiec, zapoznania się i nawiązania nowych przyjaźni wśród młodzieży z obu krajów, których wspólna przeszłość nie zawsze była łatwa. Jest to powód do świętowania!

W czasie pandemii nawet jubilatka musiała pójść na ustępstwa, więc pierwotnie zaplanowane na żywo przyjęcie odbyło się online. Przygotowane specjalnie na jubileusz ciasteczka z wróżbą zostały wcześniej wysłane pocztą, a następnie schrupane przed kamerą. Mimo to nastroje były dobre, a na przyjęciu urodzinowym, między innymi, składano mniej lub bardziej oficjalne życzenia PNWM na następne trzydzieści lat. A były to między innymi: „By każdy uczeń miał za sobą doświadczenie udziału w przynajmniej jednym projekcie wymiany młodzieży”, „Nie musimy już tłumaczyć, dlaczego Niemcy są fajne”, po „Chcemy mieć basen w ogrodzie biurowym" - zakres celów był dość szeroki. Co prawda basen był żartem i jest raczej mało prawdopodobny, ale kto wie, co przeżyją wolontariusze PNWM za 30 lat...?


W każdym razie, życzymy PNWM wszystkiego najlepszego i mamy nadzieję, że następne 30 lat będzie czasem udanych spotkań młodzieży, wymiany doświadczeń i nowych przyjaźni!

Więcej o PNWM i jej działalności możesz przeczytać tutaj.