• Ida

Witamy! Nasz pierwszy wpis i wyjaśnienie, o co tu właściwie chodzi?

Updated: Mar 18, 2021
Witaj na naszym blogu! Bardzo miło nam Cię tu gościć!


Jesteśmy Ada, Ida i Isabell, tegoroczne wolontariuszki Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM). Wspólnie prowadzimy ten blog w ramach naszego projektu wolontariackiego.


Mimo że z Niemcami mieszkamy dosłownie "drzwi w drzwi", czasami nie znamy dobrze naszych zachodnich sąsiadów. Przykładowo, czy wiedziałaś/-eś, że....

... najdłuższe niemieckie słowo składa się z 79 liter i brzmi: Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft?

… picie piwa w Niemczech jest legalne już od 16 roku życia? ... w Berlinie znajduje się 960 mostów, czyli więcej niż w Wenecji?

Nie? Więc trafiłeś we właściwe miejsce! Wszyscy, którzy chcą dowiedzieć się więcej o przyjaźni między naszymi krajami, być może sami mają polsko-niemieckie korzenie lub po prostu interesują się naszym krajem sąsiednim, są u tu mile widziani!


Wspólnie piszemy o życiu za granicą, kulturze, kraju, ludziach w Niemczech i Polsce oraz o pracy w PNWM. Chcemy opowiedzieć Wam o naszych doświadczeniach jako polsko-niemieckiego trio, pokazać Wam ciekawe miejsca w obu krajach i zarazić Was zachwytem nad nimi! Od początku naszej współpracy odkryłyśmy zabawne różnice między naszymi sposobami życia i jeszcze więcej podobieństw. Uważamy, że pod wieloma względami Niemcy i Polacy są sobie znacznie bliżsi niż mogłoby się wydawać i chcemy to tutaj udowodnić!