• Ida

Wymiana bez spotkania? - PNWM i pandemia

Updated: Mar 29, 2021


Fotograf: Michael Klemm


COVID-19 trzyma nas w swoim uścisku. Oczywiście, my również odczuwamy skutki pandemii, w końcu PNWM i przyjaźń polsko-niemiecka rozwijają się poprzez wymianę

i spotkania. Głównymi celami, dla których codziennie przychodzimy do biura, są wymiany szkolne i spotkania młodzieży, podczas których młodzi ludzie z obu krajów poznają się nawzajem i zbliżają do siebie.


Jednak takie spotkania są w tej chwili nie do pomyślenia. Już w lecie trzeba było odwołać dużą część zaplanowanych wydarzeń, a i perspektywy na lato 2021 nie wyglądają zbyt różowo. Nie oznacza to jednak, że wymiana nie jest w ogóle możliwa! Potrzeba jest matką wynalazków, dlatego też latem wypróbowano wiele narzędzi i znaleziono różne kreatywne rozwiązania, aby utrzymać stosunki polsko-niemieckie nawet w tych trudnych czasach.

Tak więc, zoomowaliśmy, skype'owaliśmy i czatowaliśmy, całe spotkania młodzieży odbywały się online. Oferujemy seminaria dotyczące narzędzi cyfrowych, na których miejsca rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Coraz więcej organizacji korzysta nie tylko

z prostych wideokonferencji, ale uzupełnia je o aplikacje takie jak Miro, Kahoot

czy ActionBound. Oczywiście nic z tego nie zastąpi klasycznej wymiany młodzieży, ani też nie ma tego na celu. Ale i tak jest to lepsze niż brak wymiany w ogóle.


My, jako wolontariuszki, również odczuwamy tę pandemię: miałyśmy przecież odwiedzać

i obserwować wymiany młodzieży – na tę część pracy, chyba najbardziej się cieszyłyśmy.

W obecnej chwili nasza praca ogranicza się do pracy biurowej (którą już tutaj opisywałyśmy). Możemy ją wykonywać prawie wyłącznie z domu. Wszystkie trzy wyjechałyśmy do domów na Boże Narodzenie i dwie z nas nadal stamtąd pracują.


Oczywiście, wyobrażałyśmy sobie nasz wolontariat nieco inaczej. Ale takie jest życie: Czasami sprawy przybierają inny obrót niż oczekiwano. Liczymy, że radość, gdy spotkania młodzieży będą mogły się wreszcie odbyć, będzie tym większa!


Nie dajmy się przygnębić tej sytuacji, w końcu nadejdą znowu lepsze czasy!